
Kevään ja kesän muoti alkaa saapua pikku hiljaa kauppoihin. Onkin mielenkiintoista nähdä mitä värejä saamme suomen kauppoihin?
Ainakin laventelin ja vaalean lilan sävyjä sekä armeijan vihreää ja syvää burgundin punaista on tullut kauppoihin jo nyt. Toki perinteiset värit vuodesta toiseen näyttävät pitävän pintansa, kuten persikka ja koralli. Mikä on sikäli outoa, että harvoille meistä sopii nämä värit. Ehkäpä suomalaiset sisäänostajat rakastavat näitä värejä? Erityisesti persikkaa?
Hienoa on kuitenkin, että myös voimakkaat, kirkkaat ja rohkeat värit ovat kaupoissa ja meidän kaikkien saatavilla. Siis se ysäri muoti. Kun vuodenajat vaihtuu, vaihtuu värit kosmetiikassa ja pukeutumisessa. Ainakin minulla. Nyt joku voi kyseenalaistaa tämän; ikuinen mustan käyttäjä 🙂 Olen jo yllättänyt muutaman ystäväni värillisellä hameella tai värikkäillä asusteilla ja ajattelin yllätysten jatkuvan tulevana kesänä!
Jokainen voi poimia omia suosikkejaan joko hillityn hallitusti tai räväyttää kunnolla. Muotia ja värejä ei kannata ottaa vakavasti. Nautitaan uusista väreistä tulevana keväänä ja kesänä.

Alla kauden värit pukeutumisessa;

vaaleanpunainen. Mieti vaikkapa ruusua, jonka olet laittanut kirjan sivujen väliin kuivumaan … sopii loistavasti yhteen pehmeän lilan kanssa.


muotiväreistä. Pehmeän sävyinen, naisellinen, mutta ei kuitenkaan ns. ”ällö” vaaleanpunainen.

kevät-kesän väreistä, jota esiintyy melkein jokaisella vaatemerkillä.
Laventeli toimii hyvin pehmeiden keltaisten, kylmän graniitin ruskean tai syvien neutraalien
sävyjen kanssa. Itse aina keväisin hullaannun vaaleanpunaisen sävyistä. Nyt en! Uusi
suosikkini on vaalea laventeli.


Intensiivinen väri, jota et voi ohittaa. Magenta on häkellyttävän
vaikuttava ja näyttävä väri kevät-kesä muodissa.
Väriä voit käyttää yksinään päästä varpaisiin tai yhdistämällä sitä
neutraaleihin väreihin.


burgundyn punaisesta. Väriä voi yhdistää niin kylmiin kuin lämpimiin sävyihin.
Ehkäpä tämä on juuri sinun uusi musta tulevana kesänä?
Itse en ensin innostunut kun näin väriä mm. Tiger of Swedenin kevät mallistossa,
mutta kummasti silmä tottui ja nyt jo väri kuuluu suosikkeihini laventelin ohella.
Normaalistihan väriä näkee pikemminkin syksyn muodissa.


ripaus kermavaahtoa joukkoon ja saat ihanan vaalean pastellisen keltaisen, josta saattaa tulla yksi suosikkiväreistä
kevät-kesä muodissa. Keväällä väri toimii loistavasti tuoden uutta energiaa.
Itse asiassa mieleeni tuli 80-luku ja itse kudottu vaalean pastellisen keltainen pusero sekä samaa sävyä olevat kukalliset ohuet sukkahousut! Voisin käyttää tätä väriä:)

pinkin, lilan ja vaaleansininen kanssa. Ihana väri kesämekoissa.

Nyt tämä herkullinen väri on yksi ehdottomista kevät-kesä väreistä.

punaisten ja korallin sävyjen kanssa.


Säteilee terveyttä ja muistuttaa meitä uudistumisesta.


Monista kevään ja kesän pastelleista se näkyvin väri näytöksissä. Ja tämäkin sininen sopii
useimmille suomalaisille!

Näyttävä, kuninkaallinen ja rohkea väri.


jokaisen vaatekaappiin. Ajaton ja hienostunut ruskea.

paikkansa muodissa. Se toimii myös päivällä esimerkiksi pieninä pintoina tai asusteissa. Hopean väriset kengät tai laukku, ei arjen tarvitse aina olla hillittyä ja hallittua. Kyllä ripaus luxusta kuuluu kaikille.

ja juhlamekoissa. Toimii hyvin punaisen, keltaisen ja laventelin kanssa.

Väri toimii hyvin romanttisena sävynä, vaikkapa hääpukeutumisessa ja myös tasapainottaa
kevät-kesän voimakkaita sävyjä.

varpaisiin tämän ihanan kermaisen pehmeä ruskea tai beige. Ja olet mitä elegantein suunnannäyttäjä kevät-kesä muodille.

voi tehdä ihosta kelmeän, joten yhdistä väriä esimerkiksi vaaleaan siniseen, jos laitat väriä lähelle kasvoja.